A szöveg időállapota: 2010.III.19. - 2013.XII.31.
Időállapot váltás: 2010.III.19. - 2013.XII.31.
2014.I.1. -


3/2010. (III. 19.) önkormányzati rendelet

a gyermekek részére nyújtható pénzbeli és természetbeni ellátásokról, és a személyes gondoskodásról

Csárdaszállás Község Képviselő-testülete az Önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997.évi XXXI. törvény (továbbiakban: Gyvt.) kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja.

I. Fejezet

Általános rendelkezések

A rendelet célja

1. § E rendelet célja, hogy Csárdaszállás Község közigazgatási területén meghatározza azokat az alapvető szabályokat, amelyek szerint az önkormányzat segítséget nyújt a gyermekek törvényben foglalt jogainak és érdekeinek érvényesítéséhez a pénzbeli és természetbeni ellátások, valamint a személyes gondoskodást nyújtó alapellátások vonatkozásában.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Csárdaszállás Község közigazgatási területén életvitelszerűen tartózkodó, állandó lakosként bejelentett:

a) magyar állampolgárságú,

b) állandó tartózkodásra jogosító személyi igazolvánnyal rendelkező bevándorolt

c) magyar hatóságok által menekültként elismert

gyermekekre, fiatal felnőttekre, valamint szüleikre.

(2) E rendelet szerint kell eljárni az (1) bekezdésben meghatározott személyeken kívül Csárdaszállás területén tartózkodó nem magyar állampolgárságú gyermek védelme érdekében is, ha az intézkedés elmulasztása a gyermek veszélyeztetettségével, vagy elháríthatatlan kárral járna.

Az ellátások formái

3. § (1) Csárdaszállás Község Képviselő-teste pénzbeli és természetbeni ellátásként a jogszabályi feltételek fennállása esetén:

a) rendkívüli gyermekvédelmi

b) beiskolázási

c) tankönyvbeszerzési

d) gyermekszületési

támogatást nyújt.

(2) Személyes gondoskodás keretébe tartozó gyermekjóléti alapellátások:

a) a gyermekjóléti szolgáltatás,

b) a gyermekek napközbeni ellátása,

c) a gyermekek átmeneti gondozása.

Eljárási rendelkezések

4. § (1) E rendelet alkalmazásában a Gyvt.5. §-ban foglaltak az irányadók.

(2) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátásokra vonatkozó kérelmet Csárdaszállás Község Polgármesteri Hivatalához kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell a jövedelemnyilatkozatot is a megfelelő igazolásokkal együtt. A jövedelem megállapításánál a Gyvt.19.§ (2)-(8) bekezdései az irányadóak.

A kérelem benyújtásával kapcsolatban a 2004. évi CXL. tv. 34. - 38. §-ai az irányadóak.

(3) Amennyiben a kérelemhez a kérelmező nem csatolta a szükséges igazolásokat, azt 15 napon belül köteles pótolni, ellenkező esetben kérelme elutasításra kerül.

(4) A személyes gondoskodás keretén belül - önkéntes igénybevétel esetén - az ellátást igénylő személy a kérelmét az intézmény vezetőjénél terjesztheti elő.

(5) Az e rendeletben szabályozott ellátásokra irányuló kérelem esetén, amennyiben az érdemi döntéshez a tényállás tisztázása azt indokolja, a kérelmezőnél környezettanulmányt kell készíteni.

(6) A támogatás megállapításáról, összegének és formájának megváltoztatásáról, valamint a támogatás megszüntetéséről határozatban kell dönteni.

II. Fejezet

Pénzbeli és természetbeni ellátások

Pénzbeli ellátások

Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás

5. § (1) A Képviselő-testület rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban részesítheti azt a gyermeket, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg:

a) a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő család esetén az öregségi nyugdíj legkisebb összegét,

b) a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben nem részesülő család esetén az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150%-át,

és a családban - a támogatás alapjául elismert - többletkiadás keletkezett.

(2) Nem részesíthető a gyermek rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban még az (1) bekezdésben rögzített feltételek fennállása esetén akkor sem, ha a kérelmezőnek vagy a vele közös háztartásban élő személynek:

a) a munkanélküli ellátását vagy aktív korú nem foglalkoztatottak szociális segélyét azért szüntették meg, mert a 12/2003. (X. 30.) Kt. rendelet 12. § (1) bekezdésében meghatározott együttműködési kötelezettségének nem tett eleget.

b) az önkormányzat vagy intézménye felé önhibájából köztartozása van. Nem minősül önhibának ha a kérelmező az előzőekben meghatározott köztartozásának megfizetésével kapcsolatban az önkormányzatnál vagy annak intézményénél megindítja a tartozásának rendezésére irányuló kérelmét. A köztartozás kiegyenlítésére irányuló kérelmeket az önkormányzat és intézményei 8 napon belül kötelesek elbírálni.

c) a Gyvt. 19. § (7) pontjában meghatározott vagyona van.

(3) Az (1) bekezdés szempontjából elismert többletkiadás:

a) tanulói, hallgatói jogviszonyban álló gyermek vagy fiatal felnőtt tanévkezdési kiadása,

b) a tanulói, hallgatói jogviszonyban álló gyermek tandíjának, egyéb ellátási díjának megfizetése,

c) átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartás elősegítése,

d) a családban nevelkedő gyermek 8 napot meghaladó betegsége, vagy korházi kezelése miatti költség,

e) a családban nevelkedő gyermek egyéb - a MEP által teljes egészében nem finanszírozott - egészségügyi szolgáltatási díjának megfizetése.

(4) Külön méltánylást érdemlő esetben, évente legfeljebb egy alkalommal rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban részesíthető a gyermek, ha a gyermeket nevelő család megélhetését átmenetileg veszélyeztető, az 5. § (3) bekezdés a)-e) pontjaiba nem tartozó többletkiadás, mely a családban nevelkedő gyermek tanulmányait, illetve annak folytatását befolyásolja, feltéve, hogy a család az 5. § (1), (2) bekezdésben meghatározott feltételeknek megfelel.

(5) Az 5. § (4) bekezdésében meghatározott rendkívüli élethelyzetről a gyermekoktatási, nevelési intézménynek hivatalos írásbeli jelzése szükséges.

6. § (1) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás összege gyermekenként egy-egy alkalommal 1.000 forinttól 10.000 forintig terjedhet úgy, hogy egy gyermekre az egész évben kifizetett összeg nem haladhatja meg a 25.000 forintot.

(2) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás keretösszegéről a Képviselő-testület a költségvetési rendeletében dönt.

7. § (1) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás iránti kérelmet az 5. § (3) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben a polgármesteri hivatal által közzétett időszakban a b)-e) pontok, valamint a 5. § (4) bekezdése esetén pedig a többletkiadást jelentő esemény bekövetkeztét követő 30 napon belül lehet benyújtani. A határidők elmulasztása jogvesztő.

(2) A kérelemhez csatolni kell:

a) a család jövedelmi viszonyait igazoló dokumentumokat,

b) 16 év feletti gyermek, vagy fiatal felnőtt esetében a tanulói, hallgatói jogviszonyáról szóló igazolást,

c) az 5. § (3) bekezdés b)-e) pontjai esetében a többletkiadást jelentő esemény bekövetkeztéről szóló igazolást.

(3) Az egy főre jutó jövedelem számításánál a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre vonatkozó szabályok az irányadóak azzal az eltéréssel, hogy a család összes jövedelmeként a kérelem benyújtását megelőző hónapban befolyt tényleges összeget kell figyelembe venni.

(4) Amennyiben az igazolt adatok vagy az ügyfél nyilatkozata valóságtartalmának tekintetében kétség merül fel, úgy a kérelmezőnél környezettanulmányt kell készíteni.

8. § A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás kifizetésére az azt megállapító határozat jogerőre emelkedését követően kerülhet sor a Polgármesteri Hivatal házipénztárából. Kivételesen, amennyiben a kérelemben arra utalás van és a lakossági folyószámla száma megadásra kerül, átutalással is teljesíthető.

Beiskolázási támogatás

9. § Az e rendelet 2. §-ban meghatározottakon belül, azon gyermekek, vagy fiatal felnőttek, akik közép vagy felsőfokú intézmény nappali rendszerű képzésen tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, beiskolázási támogatásra jogosultak.

10. § A beiskolázási támogatás iránt a tanulói, hallgatói jogviszonnyal rendelkező személy a tárgyév során augusztus 20-ig nyújthatja be kérelmét. A határidő elmulasztása jogvesztő.

A tanulói, hallgatói jogviszonyt a tanév kezdetétől számított 30 napon belül iskolalátogatási igazolással kell utólagosan igazolni.

11. § (1) A beiskolázási támogatás mértékéről a Képviselő-testület a tárgyévre vonatkozó költségvetési rendeletében dönt.

(2) A beiskolázási támogatás összege tanulókként/hallgatókként 6.000.-Ft.

12. § A beiskolázási támogatás az azt megállapító határozat jogerőre emelkedését követően kerülhet kifizetésre a Polgármesteri Hivatal házipénztárából. Kivételesen, amennyiben a kérelemben arra utalás van és a lakossági folyószámla száma megadásra kerül, átutalással is teljesíthető.

Természetbeni ellátások

Természetben nyújtott támogatások

13. § (1) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás természetben nyújtott támogatásként is adható.

(2) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás természetben nyújtott formája a vásárlási utalvány.

(3) A Gyvt.17.§ (1) bekezdésben rögzített, gyermekvédelmi rendszerhez kapcsolódó feladatot ellátó személyek, szervek kezdeményezhetik a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás természetbeni formában történő nyújtását.

Tankönyvbeszerzési támogatás

14. § (1) Az e rendelet 2.§-ában meghatározottakon belül, azon gyermekek, akik általános iskolai tanulmányaikat helyben folytatják, ingyenes tankönyvekre jogosultak.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon kívül azon gyermekek, akik kényszerűségből nem helyben folytatják tanulmányaikat, szintén jogosultak ingyenes tankönyvekre.

(3) A (2) bekezdésben foglaltak esetén a gyermek részéről igénybe vett iskola által kiállított igazolás alapján a Polgármesteri Hivatal gondoskodik a tankönyvek térítési díjának kiegyenlítéséről.

(4) Az ingyenes tankönyveket a gyermekeknek kötelességük gondosan megőrizni, és miután további használatukra nincs szükség, az önkormányzatnak kötelesek visszaszolgáltatni.

15. § A Képviselő-testület a gyermekek részére nyújtott pénzbeli és természetbeni ellátások területén keletkezett hatásköreit a polgármesterre ruházza át.

Gyermekszületési támogatás

16. § A Képviselő-testület gyermekenként 25.000,- Ft. Támogatást nyújt annak a szülőnek (szülőknek), aki (akik) állandó csárdaszállási lakcímmel rendelkezik (rendelkeznek) és gyermeke(i) (gyermekük) születik (születnek) és a gyermek(ek) is állandó csárdaszállási lakcímmel rendelkezik (rendelkeznek).

A támogatás, emléklappal együtt ünnepélyes keretek között, minden év augusztus 20-án vagy október 23-án kerül átadásra.

III. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

Gyermekjóléti szolgáltatás

17. § A Képviselő-testület a Gyvt. 39-40. §-ban rögzített gyermekjóléti szolgáltatási feladatait a Térségi Humánsegítő Szolgálat keretein belül családgondozó személy (továbbiakban: gyermekjóléti szolgálat) alkalmazásával oldja meg.

18. § (1) A gyermekjóléti szolgálat a Gyvt. 40. § f) pontjában rögzített feladatkörében felkérésre ellenőrzi a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás rendeltetésszerű felhasználását.

(2) A gyermekjóléti szolgálat ilyen irányú felkérését a rendkívüli gyermekvédelmi támogatást megállapító határozat rendelkező részében rögzíteni kell.

(3) A gyermekjóléti szolgálat a rendeltetésszerű felhasználás ellenőrzéséről feljegyzést készít, amit az ellenőrzést követő 8 napon belül megküld a polgármesternek.

(4) A gyermekjóléti szolgálat - indokolt esetben - a rendeltetésszerű felhasználás ellenőrzésének

megszüntetését kezdeményezheti.

(5) Az ellenőrzés megszüntetéséről a Képviselő-testület határozattal dönt.

(6) A Képviselő-testület az (5) bekezdésben rögzített hatáskörét a Polgármesterre átruházza.

Gyermekek napközbeni ellátása

19. § Csárdaszállási Község Képviselő-testülete a gyermekek napközbeni ellátása keretében óvodai, iskolai napközis foglalkozást és étkezést biztosít.

A gyermekek napközbeni ellátását a Képviselő-testület a közösen fenntartott intézményi társulás útján látja el.

A napközbeni ellátás igénybevételére irányuló kérelmet az intézményvezetőnél kell benyújtani.

A gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben az étkeztetésért térítési díjat kell fizetni.

az intézményi térítési díj alapjául szolgáló élelmezési nyersanyagköltséget a Képviselő-testület e rendelet 1. számú mellékletében szabályozza,

a térítési díj megállapítására és megfizetésére a Gyvt. és végrehajtására kiadott rendeletek ide vonatkozó rendelkezései az irányadóak.

Gyermekek átmeneti gondozása

20. § A Csárdaszállási Község Képviselő-testülete a Gyvt. 45. §-a szerinti - a gyermekek átmeneti gondozására vonatkozó - feladatait önálló helyettes szülő alkalmazásával látja el.

IV. Fejezet

Záró rendelkezések

21. § (1) E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba,

(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

(3) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a gyermekek részére nyújtható pénzbeli és természetbeni ellátásokról és a személyes gondoskodásról szóló 10/2001. (XI. 19.) Kt. számú helyi rendelet.